Hlavní strana Aktuality ŠKODA JS a.s uzavřela smlouvu na modernizaci jaderné elektrárny Paks

ŠKODA JS a.s uzavřela smlouvu na modernizaci jaderné elektrárny Paks

Datum: 5. 3. 2015

ŠKODA JS a.s., která je členem ruské skupiny OMZ, uzavřela se společností s MVM Paksi Atomerőmű kontrakt na modernizaci bezpečnostních systémů jaderné elektrárny Paks v hodnotě 1 miliardy korun. Všechny 4 reaktory JE Paks byly vyrobeny na přelomu 70. a 80. let v dnešní společnosti ŠKODA JS, která také na stavbě jejích bloků zajišťovala šéfmontáž reaktorů.

ŠKODA JS dodá v letech 2015 – 2019 nejprve projekty a řešení a potom systémy řízení pohonů (RRCS - Reactor Rod Control System)  a systémy řízení výkonu (RCS -  Reactor Control System). K rozhodnutí modernizovat systémy jaderné elektrárny vedla potřeba zajistit přechod ze zastaralého analogového systému původního ruského dodavatele z 80. let minulého století na moderní digitální.

ŠKODA JS prokázala svou kompetentnost pro modernizaci bezpečnostních systémů v české jaderné elektrárně v Dukovanech, kde dokončuje modernizaci na všech čtyřech blocích. Hlavním cílem je zvýšení jaderné bezpečnosti. Vytváří se tak i předpoklady pro prodloužení životnosti jaderné elektrárny.

Spolu se společností ŠKODA JS se i na projektu v Maďarsku podílejí další české firmy, například ZAT Příbram. Celkově je podíl českých a maďarských dodávek 80 % : 20 %.

Společnost  MVM Paksi Atomerőmű je provozovatelem JE Paks, jejím vlastníkem je MVM, která je obdobou českého ČEZu a je ve 100% vlastnictví maďarského státu. Jaderná elektrárna Paks (maďarsky Paksi Atomerőmű) je jedinou jadernou elektrárnou, nacházející se na území Maďarska, ale svými čtyřmi reaktory (VVER 440 typ 213) pokrývá téměř 40 % celkové výroby elektrické energie v zemi. Do provozu byla uvedena v letech 1982 – 1987.

Jan Stolár, tiskový mluvčí ŠKODA JS a.s. jan.stolar@skoda-js.cz  605 221 093