Hlavní strana Aktuality ŠKODA JS vyrobí a dodá pro ČEZ kontejnery na vyhořelé palivo

ŠKODA JS vyrobí a dodá pro ČEZ kontejnery na vyhořelé palivo

Datum: 1. 6. 2015

Společnost ŠKODA JS a.s., která je členem skupiny OMZ, zvítězila v tendru vypsaném společností ČEZ, a.s, na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro jadernou elektrárnu Temelín. Na základě podepsané smlouvy dodá ŠKODA JS kovové dvouúčelové obalové soubory pro přepravu a skladování, včetně manipulačních prostředků pro jejich odbavení. Dodávka prvního kontejneru se uskuteční v závěru roku 2018 a následně budou dodávány 2 až 6 kontejnerů ročně až do roku 2035. Výše kontraktu činí 2 miliardy 682 miliónů Kč.

Těleso kontejneru ŠKODA 1000/19 představuje válec z kované oceli o průměru cca 2,5 m a výšce 5,5 m s vloženým polyetylénovým moderátorem pro stínění neutronů. Vnitřní povrch je chráněn pokovením. Zádržný systém tvoří dvojice šroubovaných nerezových vík s kovovým těsněním, zaručujícím těsnost po dobu minimálně 60 let. Koš složený z šestihranných trubek z hliníkové slitiny s obsahem karbidu bóru umožňuje zavezení 19 palivových souborů.

„Skladování použitého jaderného paliva je jednou z oblastí, na které se ŠKODA JS zaměřuje, čímž se rozšiřuje spektrum jejích dodávek a služeb pro jadernou energetiku,“ konstatuje předseda představenstva a generální ředitel Miroslav Fiala. Kontejnery na vyhořelé palivo vyrábí společnost ve své reaktorové hale od r. 1995, dosud jich dodala do jaderných elektráren v České republice, Německu, Švýcarsku, Litvě a Bulharsku téměř 400. Své produkty v této oblasti stále modernizuje a zdokonaluje.

Použité palivo se v kontejnerech může bezpečně uchovávat desítky let do té doby, než bude uloženo do konečného úložiště, o jehož vybudování se nyní v ČR jedná. Použité palivo může však být také recyklováno a posloužit k výrobě nových palivových článků.