Hlavní strana Aktuality ŠKODA JS a.s. má za sebou další úspěšný rok

ŠKODA JS a.s. má za sebou další úspěšný rok

Datum: 9. 6. 2015

Hranice 3 miliard korun dosáhly v roce 2014 tržby společnosti ŠKODA JS a.s., která je členem skupiny OMZ. Byl to již patnáctý rok v nepřetržité řadě za sebou, kdy byla společnost zisková. Počet zaměstnanců společnosti se stabilizoval na 1100, což z ní činí klíčového zaměstnavatele v regiónu a v odvětví, přičemž se jedná o vysoce kvalifikované zaměstnance, schopné zvládat nejmodernější technologické postupy ať už ve výrobě, či při servisních činnostech, ale také při koordinaci investičních projektů.

Tržby za loňský rok dosáhly hodnoty 2 miliardy 953 miliónů korun, z toho 50 % připadlo na export.ŠKODA JS a.s. docílila v roce 2014 konsolidovaného provozního zisku dle IFRS 100 milionů korun. Objem nově přijatých zakázek byl na úrovni 4 miliard korun, což představuje čtvrtinový nárůst oproti roku předchozímu. „V tomto pozitivním trendu budeme pokračovat i v letošním roce, očekáváme získání dalších zakázek za přibližně 5 miliard korun. Podepsali jsme již první významné smlouvy v hodnotě 1 miliardy korun na modernizaci jaderné elektrárny Paks, kontrakt na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro Temelín za 2,7 miliardy korun, další kontrakty budou následovat, “ oznámil předseda představenstva a generální ředitel společnosti ŠKODA JS a.s. Miroslav Fiala.

ŠKODA JS a.s. se jaderné energetice věnuje více než půl století a sehrála klíčovou roli při výstavbě všech českých a slovenských jaderných bloků a řady akcí v zahraničí. Spolupracuje s největšími světovými hráči jaderné energetiky. Její obchodní partneři jsou v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, na Ukrajině, v Bulharsku, Rusku, ve Francii, Finsku, Německu, USA, usiluje i o významnou zakázku ve Velké Británii. Společnost dlouhodobě spolupracuje s řadou českých firem, mezi něž patří například Sigma, Vítkovice, Chemcomex,  ZAT, ÚJV Řež a mnoho dalších.

ŠKODA JS podniká ve třech oborech:

Prvním je investiční inženýring, který se na výsledcích podílí 48 %. V  jeho rámci dodává ŠKODA JS na jaderné elektrárny systémy na klíč od projektové dokumentace, přes koordinaci dodavatelů po montáž a uvedení systému do provozu. Příkladem může být rozhodující podíl v nejvýznamnějším investičním projektu na Slovensku při dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce, modernizace českých elektráren Temelín a Dukovany, nebo maďarské elektrárny Paks.

Druhým je s podílem 21 % servis pro provozované jaderné elektrárny, v současnosti je společnost dodavatelem komplexních servisních činností pro ČEZ na všech jeho šesti jaderných blocích. Nabídku těchto činností nyní bude ŠKODA JS rozšiřovat i do zahraničí především tam, kde jsou v provozu bloky typu VVER.

Třetím pilířem s podílem 31 % je výroba jaderného zařízení, která je soustředěná do dvou provozů. Prvním provozem je lehká strojírenská výroba přesných a konstrukčně složitých výrobků, které souvisí s regulací a řízením reaktoru, druhým je těžká strojírenská výroba, kde se vyrábějí a montují vnitřní části reaktorů, probíhá zde také výroba kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého jaderného paliva.  Tento perspektivní obor hodlá společnost v budoucnosti neustále rozvíjet. Nově se ŠKODA JS vedle jaderné energetiky zaměřuje i na projekty pro rafinérský, petrochemický a plynárenský průmysl.