Hlavní strana Aktuality Škoda JS má jadernou zakázku na Ukrajině

Škoda JS má jadernou zakázku na Ukrajině

Datum: 29. 6. 2017

Zdroj: Hospodářské noviny

Plzeňská strojírenská firma Škoda JS získala zakázku pro jadernou elektrárnu na Ukrajině. Pro tamní státní energetickou společnost NAEK Energoatom dodá zaslepení ionizačních komor. Projekt za 30 milionů korun financuje Česká exportní banka.

Česká firma, která patří ruskému koncernu OMZ, se tak po několika letech vrací do válkou poškozené země, která pro ni vždy představovala stěžejní trh.

Jen Česká exportní banka už na Ukrajině profinancovala obchody mezi plzeňskou firmou a ukrajinskou společností NAEK za více než 1,1 miliardy korun.

"Na ukrajinském trhu jsme díky dlouhodobé spolupráci a dodávkám dobře zavedeni a vidíme v něm i potenciál do budoucna. Významně se podílíme na modernizaci tamních jaderných elektráren a zvyšování jejich bezpečnosti," řekl generální ředitel Škody JS Josef Perlík.

Současná dodávka má zvýšit bezpečnost největšího jaderného zdroje v Evropě – Záporožská elektrárna má šest reaktorů o celkovém výkonu 6000 megawattů, třikrát více než Temelín. Nutné bezpečnostní úpravy patří mezi takzvaná postfukušimská opatření, která mají nastavením vyšších standardů zabránit opakování havárie, k jaké došlo v japonské jaderné elektrárně v roce 2011.

České firmy, které se orientují na dodávky pro jaderné elektrárny, musí hledat zakázky, kde se dá. V Evropě se v současné době staví jen tři – dvě staví francouzská Areva ve Finsku a Francii, třetí jsou pak již zmiňované Mochovce na Slovensku. Všechny tyto projekty se nicméně potýkají s obrovským zpožděním a několikanásobným navýšením původních rozpočtů.

I proto se žádné nové zdroje v Evropě v nejbližší době stavět nebudou. Týká se to i Česka, kde polostátní ČEZ po nejistotách ohledně finanční návratnosti zastavil před třemi lety projekt dostavby dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín.

Vláda sice stále počítá s tím, že by se měl postavit minimálně jeden nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany, aby nahradil kolem roku 2035 ty stávající, stále ale není ochotná poskytnout potřebné financování, a rozhodnutí je tudíž pořád v nedohlednu.

Škoda JS se tak například s plzeňskou Doosan Škoda Power a dalšími českými firmami kouká po exotičtějších trzích. Nově tak vyjednává s ruským Rosatomem o dodávkách pro plánovaný blok v Jordánsku. Financování by měla opět poskytnout ČEB a pojištění státní pojišťovna EGAP.