Technologie Hololens bude již brzy pomáhat při montážích

Na jaderné elektrárně Mochovce jsme prováděli další testování využití virtuální reality v jaderném průmyslu. Zařízení Hololens umožňuje digitální promítání 3D modelu do reálného prostředí a naši kolegové jej využili pro vizualizaci a ověření úprav transportní a montážní plošiny tlakové nádoby reaktoru (TNR). Tato plošina ze 4. bloku EMO bude použita při vyjmutí a transportu tlakové nádoby ze šachty reaktoru 1. a 2. bloku a k jejímu transportu do místa likvidace.

plosina+traverza.44

Kolega Michal Mikulášek, konstruktér z oddělení Konstrukční příprava montáží, testoval Hololens v různých prostředích. Model plošiny promítal v kancelářích, ve výrobní hale a nakonec i ve volném prostoru.

„Seznámení se s Hololens probíhalo velmi dobře. Ovládání zařízení pomocí gest a hlasu bylo intuitivní. Nejlepší funkčnosti jsme při testech dosáhli v uzavřeném a rovnoměrně osvětleném prostoru kanceláří. Použití v otevřeném prostoru vyžaduje dodatečné nastavení, ale výhodou je možnost pohybovat se okolo modelu neomezeně ze všech stran,” hodnotil Hololens Michal Mikulášek.

Výstupem našeho testování byla série doporučení výrobci zařízení, které bude po zavedení doporučených úprav možné nasadit do ostrého provozu.

Bude možné jej využít ke zkoušení montážních postupů, pro ověření dostatečnosti prostoru pro manipulaci nebo třeba pro vizualizaci pracovního postupu. Konkrétně na projektu Transport tlakové nádoby reaktoru a vnitřních částí reaktoru na EBO-V1 pro WESTINGHOUSE ELECTRIC SWEDEN AB.