Líbilo se nám tam, říkají studenti o odborné praxi v Temelíně

14. 3. 2024

Zdroj: Tisková zpráva ČEZ, a. s.

Jak se využívá virtuální realita nebo 3D tisk v prostředí jaderné elektrárny. To jsou jen příklady informací, které se dozvěděla jedenáctka studentů Střední průmyslové školy strojní a elektro České Budějovice v Jaderné elektrárně Temelín. Celkově deset chlapců a jedna dívku strávili v prostředí jihočeského jaderného zdroje dva týdny. Jde o jeden z programů, pomocí kterých chce ČEZ zajistit dostatek personálu pro budoucí provoz současných bloků i nových rozvojových projektů.

Celkem tři desítky přednášek připravili odborníci z ČEZ, ŠKODA JS a ČEZ Energoservis pro jedenáctku studentů. Studenti se například dozvěděli, jak se kontroluje jaderný reaktor nebo jak se využívají pokročilé metody virtuální reality a 3D tisku v prostředí jaderné elektrárny. Vedle toho se seznámili s parní turbínou, bezpečnostními dieselgenerátory nebo vibrační diagnostikou.

„Ve škole máme dva týdny povinné praxe. Firmu si ale můžeme vybrat. Temelín mi přišel jako hodně zajímavý a je to tady opravdu dobrý. Hodně mě zaujala turbína a to jak svou velikostí, tak způsobem, jakým se o ní místní pracovníci starají. Po škole bych chtěl jít na ČVUT a pak zkusit právě Temelín a jadernou energetiku,“

uvedl Lukáš Jára, student třetího ročníku.

Ve studiu na vysoké školy by chtěla pokračovat i jeho spolužačka Veronika Uhrínová. „Loni jsem byla na praxi v malé firmě a teď jsem chtěla vidět, jak funguje větší firma a jaké jsou tady vztahy. A je tady opravdu hodně možností, hodně pracovních míst a líbil se mi tady i pracovní kolektiv a celková atmosféra,“ podělila se o bezprostřední dojmy Veronika Uhrínová, studentka 3. ročníku.

ČEZ si od podobných programů slibuje dostatek personálu pro budoucí provoz i rozvojové projekty. Jen letos plánuje do Temelína přijmout přibližně stovku nových lidí.

„Procházíme generační obměnou, připravujeme se na šedesátiletý provoz a před námi jsou rozvojové projekty. To jsou všechno oblasti, pro které budeme potřebovat kvalifikované lidi. A pro mladé lidi elektrárna představuje příležitost, jak najít stabilní pracovní uplatnění v perspektivním oboru,“

uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Už loni ČEZ a Jihočeský kraj uzavřely smlouvu o spolupráci se Střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnickou České Budějovice. Společně zde vytvoří moderně vybavené učebny a programy cíleně zaměřené na jadernou energetiku. Na Střední odborné škole a středním odborném učilišti Hněvkovice od loňského září funguje zcela nový obor Svářeč a potrubář v jaderné energetice. I zde se učni připravují na aktuálně nejmodernějším zařízení. A součástí těchto partnerství jsou i oborné stáže přímo v prostředí jihočeské jaderné elektrárny.

Aktuálně v Jaderné elektrárně Temelín pracuje 1 442 lidí, z toho 198 tvoří ženy.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 3,5 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Marek Sviták
mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj: tisková zpráva ČEZ, a. s. (originál zde)
Titulní foto: ČEZ, a. s.