ŠKODA JS posiluje výrobu kontejnerů na použité jaderné palivo pro elektrárny

7. 6. 2021

Zdroj: ČTK
Plzeň 31. května (ČTK) - Plzeňská ŠKODA JS posiluje ve výrobě kontejnerů na použité jaderné palivo pro české i zahraniční elektrárny. Tento stabilizační dlouhodobý program už tvoří 12 procent ročních tržeb, které loni činily 3,3 miliardy Kč. Kromě kontejnerů Castor podle německé licence, s jejichž produkcí podnik po čtvrtstoletí končí, má už tři roky vlastní produkt - kontejner ŠKODA 1000/19. Jejich dodávku do Jaderné elektrárny Temelín už zahájil. Do roku 2035 jich tam má dodat 58.

Pro Temelín firma vyrobila loni čtyři tyto kontejnery vlastního designu a pro Dukovany ještě tři typu Castor. "Teď připravujeme k expedici první kontejner vlastního designu ŠKODA 440/84 pro Dukovany," řekl ředitel. Kontejnery Castor v Dukovanech nahradí nové obalové soubory ze Škodovky. Podnik jich tam má do roku 2031 dodat 35 a v případě prodloužení životnosti elektrárny do roku 2048 má opci na dalších 55 kusů.

Firma se snaží kontejnery nabízet do dalších elektráren, každá má ale jiný systém skladování - některé mají mezisklad mokrý, ne suchý jako v ČR. "Rozhodně máme ambice neprodávat jen v Čechách. Nabízíme je na Ukrajině, v Bulharsku, šance je také u slovenských Mochovců. V každé zemi se ale musí znovu získat licence, která není přenositelná ani v EU," uvedl Krček. Kontejnerový program je podle něj širší, nejde jen o dočasné skladování použitého paliva z jaderných elektráren na 60 let. Děláme nádoby na vysoce aktivní odpady a další typy, uvedl. Kontejnerů na radioaktivní materiály vlastního designu podnik od roku 2018 dodal deset a letos jich vyrobí stejně.

ŠKODA JS a.s., dříve ŠKODA Jaderné strojírenství, vykázala loni zisk před zdaněním více než 122 milionů při tržbách přes 3,3 miliardy Kč. Zaměstnává 1070 lidí. Podnik, který je členem ruské strojírenské skupiny OMZ, se musel kvůli nedostatku tuzemských příležitostí víc orientovat na export. Vyvezl zařízení a služby za 1,5 miliardy Kč, což představovalo 46 procent tržeb. Loni podepsal kontrakty na další léta za více než 3,5 miliardy korun, meziročně o 300 milionů Kč více. Letos čeká minimálně stejné tržby i zisk.

Autor: Václav Prokš, ČTK