Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce bude možné spustit, sdělil úřad

26. 8. 2022

Zdroj: Oenergetice.cz

Bratislava 25. srpna (zpravodaj ČTK) – Slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD) vydal definitivní povolení uvést do provozu dostavěný třetí blok jaderné elektrárny Mochovce. Vůči dnešnímu rozhodnutí šéfky ÚJD Marty Žiakové, která potvrdila loňské rozhodnutí úřadu a která současně zamítla odvolání rakouské ekologické organizace Global 2000 ve zmíněné záležitosti, se už nelze odvolat. O rozhodnutí Žiakové ÚJD informoval ČTK. Vyjádření provozovatele elektrárny a ministerstva hospodářství se očekává odpoledne.
Nový blok s výkonem 471 megawattů po náběhu do plného provozu, což bude patrně v příštím roce, pokryje podle dostupných informací více než desetinu spotřeby elektřiny na Slovensku. Země by se zároveň měla stát soběstačnou v produkci elektrické energie, kterou vyrábí hlavně z jádra.ÚJD své rozhodnutí ohledně třetího bloku elektrárny Mochovce zveřejnil formou veřejné vyhlášky, pravomocné tak bude za 15 dnů. Až pak bude možné zavézt palivo do reaktoru. Následně bude provedena série testů a také se postupně zvýší výkon bloku. Povolení uvést blok elektrárny do provozu přichází poté, co v uplynulých dnech ceny elektřiny v Evropě posouvají rekordy. Tlak na velkoobchodní energetické trhy, které se již potýkají s výrazně nižšími dodávkami ruského plynu, umocnila nedostatečná produkce jaderné energie ve Francii.
 
V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům výrazněji opožďuje a rozpočet projektu z původních 2,78 miliardy eur (přes 68 miliard Kč) postupně vzrostl na více než dvojnásobek této částky. Čtvrtý blok elektrárny dobudován ještě nebyl. Výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny Mochovce začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz ale byly práce v 90. letech pozastaveny a následně obnoveny až v roce 2008. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy v letech 2012 a 2013. Realizaci projektu provázely například informace o použití nekvalitního materiálu a policejní razie v elektrárně.
 
Elektrárnu Mochovce, stejně jako atomovou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích na západě země, provozuje společnost Slovenské elektrárne (SE). Kontrolní podíl v tomto největším výrobci elektřiny na Slovensku získal v roce 2006 italský koncern Enel. Později do akcionářské struktury SE vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Zbylých 34 procent akcií SE drží slovenská vláda.