Uplynulo 104 let od bolevecké katastrofy

31. 5. 2021

V tomto týdnu jsme si připomněli smutnou událost spjatou s hlavním sídlem naší firmy. Generální ředitel František Krček a personální ředitelka Kateřina Říhová společně uctili památku položením květin u pomníku umístěného u hlavní budovy.

Dne 25. května 1917 došlo v Bolevci k výbuchu muniční továrny Škodových závodů, který měl za následek totální zničení celého areálu, přes 200 mrtvých a několik set zraněných. Hlavní příčinou katastrofy bylo především nedostatečné plnění bezpečnostních podmínek, které z největší části vyplývalo i z neustále se zvyšujících požadavků na výrobu munice vojenskou správou. V den výbuchu bylo v závodě kolem 3 000 zaměstnanců.

Výbuch přišel postupně ve třech vlnách a způsobil obrovskou paniku nejen v samotném závodě, ale i v sousední Třemošné, Senci, Plzni a v dalších oblastech. Třetí výbuch byl tak silný, že vysklil výlohy v Plzni v Měšťanské besedě. I přes vysoké nebezpečí dalšího výbuchu a celkově nebezpečný vstup do areálu závodu se našlo mnoho záchranářů, kteří pomáhali při hašení požárů, hledání nevybuchlých nábojů a záchraně zraněných.

Exploze v boleveckém závodě ohrozila zásobení rakousko-uherské armády střelivem, a proto Škodovka prosazovala urychlenou obnovu továrny. Plzeňská městská rada se však proti tomuto záměru od počátku ohrazovala, a když byly ve Škodových závodech v říjnu roku 1917 projednávány plány na novou výstavbu, postavila se rozhodně proti. Továrna tak nakonec byla zbudována ve výrazně menším rozsahu, ačkoliv soudobé prameny mnohdy mluví o znovuzřízení podle původního projektu.