Otevřené dveře ŠKODA JS přilákaly přes 2000 návštěvníků

9. 10. 2023

Po mnoha letech mohli v sobotu Plzeňáci a obyvatelé Západočeského kraje navštívit provozy a areál společnosti ŠKODA JS, a.s. Příležitosti ukázat rodinným příslušníkům svá pracoviště a podívat se i do jiných provozů využili i pracovníci společnosti.

Komentované prohlídky s kvalifikovanými průvodci probíhaly v Reaktorové hale, kde se vyrábějí velké díly pro jaderné elektrárny, nyní nejvíce obalové soubory (kontejnery) na použité jaderné palivo, i ve výrobním areálu Bolevec, kde vznikají třeba pohony řídicích orgánů reaktorů. Mezi lokacemi byla po celý den zajištěna autobusová kyvadlová doprava. Do Bolevce se návštěvníci mohli nostalgicky svézt také historickým vlakem.

V areálu v Bolevci čekal na návštěvníky bohatý doprovodný program. Jeho součástí byly zábavné pokusy, zážitkové expozice, virtuální realita, umělecká vystoupení, hudba, autogramiáda hokejistů HC ŠKODA Plzeň a také speciální host YouTuber Karel Kovář alias Kovy. Samozřejmě nechybělo ani občerstvení nebo skákací hrad a další atrakce pro nejmenší.

Zájemci se kromě procesu výroby seznámili také s projektováním a 3D modely, virtuální realitou, ukázkami defektoskopie a ochrany před radiací. „Jsme moc rádi, že jsme mohli veřejnosti otevřít naše dveře a představit jí jeden z profilových podniků západních Čech.  Celkem se akce zúčastnilo přes 2000 lidí. Věřím, že z řady spokojených zejména mladých návštěvníků se stanou naši kolegové v oboru jaderné energetiky,“ uvedl generální ředitel ŠKODA JS František Krček.

Jan Stolár
tiskový mluvčí
605 221 093
jan.stolar@skoda-js.cz

 

ŠKODA JS a.s., součást Skupiny ČEZ, je jednou z předních evropských inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren. Společnost Škoda byla založena roku 1859, historie dnešní ŠKODA JS začíná v roce 1956. Od té doby působí v oboru kontinuálně. Za dobu své existence firma dodávala a dodává inženýring, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, Velké Británii, ČLR, Arménii a v dalších zemích. ŠKODA JS a.s. vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory typu VVER 1000. Od devadesátých let se zaměřila také na západní trhy a technologie. Spolupracuje s předními světovými společnostmi v oboru. V současnosti se na tržbách společnosti rovnoměrně podílí inženýring a SKŘ, výroba a servis, téměř polovinu obratu společnosti tvoří export. Zaměstnává téměř 1000 vysoce kvalifikovaných odborníků.