ŠKODA JS dodá nové díly pro ovládání reaktorů Dukovanské elektrárny za téměř 1 miliardu korun

5. 3. 2024

Strojírenská společnost ŠKODA JS a.s., která patří mezi přední evropské společnosti v oboru jaderné energetiky, dodá v letech 2025–2028 nové sady pohonů regulačních kazet pro jadernou elektrárnu Dukovany. Jedná se o prvky horního bloku reaktoru, které zajišťují jeho stabilní výkon, případně umožňující regulaci.

Plzeňská firma na základě vítězství ve veřejné soutěži již uzavřela kontrakt, jehož hodnota se blíží 1 miliardě korun. Kompletní dodávka včetně opce se týká celkem 98 těchto strojírenských sestav. Ty jsou několik metrů dlouhé, z nerezové oceli, vyrobené s minimálními tolerancemi a vyžadující mimořádnou spolehlivost. Ze strany plzeňské firmy nejde o první dodávku. Do Dukovan už ŠKODA JS v minulosti dodala 116 kusů zařízení tohoto typu.

 „Pohony regulačních prvků určené pro systém kontroly a řízení reaktoru VVER 440 patří mezi naši důležitou sériovou produkci. Mimo Dukovany je dodáváme i do několik ukrajinských elektráren. Momentálně je připravena k expedici jejich sada do Rovenské jaderné elektrárny,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS a.s. František Krček.

„Dodávky nových pohonů pro JE Dukovany jsou časově rozděleny do šesti samostatných etap počínaje rokem 2025. Jde o naši další významnou referenci a vzhledem k tomu, že se počítá s minimálně šedesátiletým provozem dukovanské elektrárny, je v případě našeho úspěchu ve veřejné soutěži pravděpodobné jejich pokračování,“ dodal místopředseda představenstva a obchodní ředitel ŠKODA JS a.s. Petr Altschul.               
Výroba pohonů regulačních orgánů/kazet určených pro reaktor VVER 440 ve výrobním závodě ŠKODA JS a.s. Plzni-Bolevci. Hmotnost jednoho pohonu (typově označovaného PRO-M) se blíží 1 tuně (915 kg) a celkem je v zasunutém stavu dlouhý přes 10 metrů (přesně 10, 234 m).  


Karel Samec, tiskový mluvčí
karel.samec@skoda-js.cz    +420 603 200 076

ŠKODA JS a.s., součást Skupiny ČEZ, je jednou z předních evropských inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren. Společnost Škoda byla založena roku 1859, historie dnešní ŠKODA JS začíná v roce 1956. Od té doby působí v oboru kontinuálně. Za dobu své existence firma dodávala a dodává inženýring, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, Velké Británii, ČLR, Arménii a v dalších zemích. ŠKODA JS a.s. vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory typu VVER 1000. Od devadesátých let se zaměřila také na západní trhy a technologie. Spolupracuje s předními světovými společnostmi v oboru. Hospodářské výsledky společnosti za rok 2023 zatím nejsou veřejně k dispozici. ŠKODA JS a.s. zaměstnává více než 1000 vysoce kvalifikovaných odborníků.