Jan Kronďák: Pracuji 10 minut od domu. Díky tomu mám čas pro sebe.

Od učně po technika na jaderné elektrárně v Maďarsku

Jan Kronďák

Úplně poprvé jsem se do ŠKODA JS podíval před více než 10 lety, tehdy ještě jako učeň střední průmyslovky, kdy jsem vykonával povinnou školní praxi. Prostředí i atmosféra se mi líbila, a tak bylo rozhodnuto – po vyučení nastoupím právě sem. Klíčový pro mě byl i názor mého strýce, který ve firmě pracuje víc než 30 let a je stále spokojený.

Prošel jsem si postupně několika odděleními a naučil se pracovat na různých strojích. Začínal jsem jako strojní zámečník, kdy jsem brousil, srážel ostří, řezal závity atd. Poté jsem se naučil obsluhovat stroj na značení dílů. Vyzkoušel jsem si práci v mořírně, kde se veškeré vyrobené díly odmašťují od různých řezných kapalin. Až jsem se nakonec dostal na svou současnou pozici – montážního technika. V roce 2013 mě vedení vybralo jako servisního pracovníka pro Jadernou elektrárnu Paksi Atomerőmű v Maďarsku. V rámci projektu tam několikrát za rok jezdím a řeším požadavky našeho klienta přímo na místě.

Jan Kronďák

„Moje práce přináší zajímavé výzvy. V současnosti pracuji na části pohonu řídicích tyčí PRO-M, který je součástí kontroly a řízení reaktoru VVER 440.“

Přátelský kolektiv a dobré vyhlídky

Pamatuji si, jak na mě starší kolegové zapůsobili už během mé školní praxe. Za těch více než 10 let, co tu pracuji, jsem se od svých starších kolegů naučil mnoho věcí. Vždy mi ochotně poradili a pomohli, lidi okolo mě jsou přátelští. Snažíme se spolu dobře vycházet, a nikdo tu nevytváří negativní atmosféru. Toho si vážím.

ŠKODA JS je známá po celém světě jako dodavatel prvotřídních řešení v oblasti jaderné energetiky. Je to stabilní a dobře prosperující společnost, která dokáže nabídnout práci uchazečům v oboru. Je pravda, že zde pracuji od vyučení, takže nemám možnost srovnání, ale jsem spokojený, a nemám v úmyslu své zaměstnání měnit.