Zdeněk Kratochvíl: Mých 26 let v elektrárně Dukovany

Moje začátky v jaderné energetice

Zdeněk Kratochvíl

Na elektrárně Dukovany (EDU) působím už od vyučení a postupně jsem prošel třemi různými společnostmi. Během zaměstnání jsem si doplňoval vzdělání, což je v našem odvětví klíčové. Před pár lety jsem dokončil magisterské studium na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

V roce 2008 jsem nastoupil do ŠKODA JS na pozici přípravář točivých strojů primárního okruhu. Společnost tehdy zvítězila ve výběrovém řízení jako generální dodavatel servisu primárního okruhu. Přesvědčila mě zajímavá práce a výzva postavit něco od základů. Od roku 2017 jsem nastoupil na místo vedoucího odboru Servis JE na elektrárně Dukovany, kde působím dodnes.

Rosteme s každým projektem

Vedu tým lidí, kteří se starají o servis primárního okruhu elektrárny Dukovany, a to od přípravy prací až po revizní a kontrolní činnosti po servisu zařízení. Člověk roste s každým projektem, a při servisních činnostech o ně není nikdy nouze.

Snažíme se na EDU vyhledávat příležitosti, jak zlepšit práci naši i našeho zákazníka. Navrhujeme technická řešení a úpravy, které prodlužují životnost zařízení nebo usnadňují servisní práci. Naposledy jsme například zaváděli novou technologii svařování v primárním okruhu EDU. Na náš tým jsem opravdu hrdý. Dokážeme řešit i složité situace při odstávkách bloku, což vyžaduje vysokou míru profesionality a odbornosti.

Zdeněk Kratochvíl

„U ŠKODA JS jsem přes deset let. Řeším různorodé technické záležitosti a výzvy, kterých je v servisu primárního okruhu spoustu. Vážím si toho, že pracuji se schopnými lidmi a zajímavou technologií.“

Vážíme si svých profesionálů

Baví mě, že práce s unikátní technologií, což zařízení primárního okruhu bezesporu je, člověka neustále nutí učit se novým věcem. To také vyžaduji a zajišťuji pro své lidi, protože bez neustálého vzdělávání se a rozvoje bychom prostě nemohli dělat to, co děláme.

Myslím, že ŠKODA JS se vymyká hlavně tím, že pracujeme s unikátními zařízeními a máme skvělé technické zázemí firmy, například moderní materiálovou laboratoř. Máme vynikající výpočtáře, projektanty, konstruktéry, technology a další. Pro kolegy na místě je vždy důležité, aby se měli na koho obrátit. Řešit problémy na jaderné elektrárně totiž vyžaduje rychlý a profesionální přístup.

Vedení naší divize a moji nejbližší kolegové jsou praví odborníci, se kterými se mi dobře pracuje. Myslím, že jsme na EDU skvělý tým.

Loading...