Roušky v Temelíně jsme ušili svépomocí

Počet případů nově nakažených nemocí COVID-19 v ČR nabral v posledním týdnu výrazně stoupající trend. Bylo jen otázkou času, kdy bude vyhlášena povinnost nosit vlastní ochranu dýchacích cest. A protože látkových roušek je na trhu aktuálně nedostatek, rozhodli se některé kolegyně a kolegové na lokalitě Temelín vzít jejich výrobu do vlastních rukou.

V úterý vznikl nápad, domluva, první črty a vzory. Už ve středu se objevil v kanceláři šicí stroj, hromada látek převážně z vlastních zásob, nitě, provázky, gumy a řada dalších pomůcek pro přípravu ručně šitých látkových roušek. Pavel Vařil kreslil na látku obrysy a vystřihoval jednotlivé díly, Beata Berkovcová šila díly dohromady a Blanka Nenadálová doplňovala šňůrky a kompletovala sortiment. Tu a tam zazvonil telefon, rychle připravit pracák, domluvit práci, naplánovat, vytisknout a pak zase zpátky k rouškám. Do dne se pomalu vkrádal večerní soumrak, ale v kanceláři vládl po pracovní době čilý ruch. Se zájmem se zastavovali kolegové, okukovali, vybírali a nově vyrobené roušky putovaly ke svým novým majitelům.

Ve čtvrtek už byla povinnost nosit roušky vyhlášena oficiálně vládou. Další šikovné ruce se zapojily do výroby roušek, to když se nad látkou skláněla Šárka Ženíšková. Se zájmem se ozvali naši kolegové z realizace, z kontrol, ale brzy se přišli domluvit i kolegové z Vítkovic, od lešenářů či izolatérů. Zvlášť těm kolegům, kteří přijeli k nám na Temelín za odstávkou a nemohli využít ručně šité roušky z domova, tato nabídka přišla velice vhod.

"Chtěl bych touto cestou celému týmu, který se stará o to, aby řada našich kolegů mohla chodit s funkčními (a mnohdy i slušivými) rouškami, velice poděkovat. Celá akce vznikla spontánně a dobrovolně. Kolegové se zvládli domluvit a zorganizovat vše tak, aby svými rouškami dokázali pomoci řadě svých kolegů. K tomu ještě zvládají plnit své pracovní povinnosti, které jim odstávka bloku v Temelíně přináší. Naplňuje mě to opravdu příjemným pocitem. Mám z nich radost. Nakonec i z jejich díla. Inu, posuďte sami…", říká Petr Zapletal, vedoucí Střediska ETE.

Roušky  Pracovni tym